0 Items / $0.00
Pastoral Witness
Home / Resources / Reflections / Pastoral Witness
Pastoral Witness
Exaltation of the Holy and Life-giving Cross - 09/20/18

This Feast is a day of Strict Fast, similar to other commemorations of the Holy Cross during the year, such as the Third Sunday of Great Lent and the first day of the Dormition Fast. The Gospel reading for the Exaltation of the Holy Cross is very similar to the Gospel reading during Vespers on Great Friday of Holy Week, commemorating the Crucifixion of Christ.


Зцілення дочки жінки хананеянки - 09/20/18

Сьогоднішня Євангелія - про зцілення. Чим зцілення дочки жінки хананеянки виділяється з-поміж інших зцілень та чудес, які Ісус чинив протягом Його земного буття? Чому саме ця історія потрапила до Святого Письма? Чим вона цінна саме для нас, християн 21 століття?

У той час Ісус залишив Юдею і подорожував у країні Тирській і Сідонській. Очевидно, чутка про дивовижні зцілення уже випередила Ісуса. Жінка, що мала хвору дочку, дізналася про Спасителя, і вирішила просити у Нього допомоги. Вона знала про що вона буде говорити з Ісусом. Найбільшою проблемою її життя було здоров'я її дитини. Не вагаючись, вона підійшла до Господа і розповіла Йому про своє горе. Ісус мовчав. Але жінка наполягала, вона прийшла сюди, щоб отримати найнеобхідніше, і не хотіла залишитися з нічим.


Притча про таланти - 09/10/18

Притча про таланти була сказана Ісусом Христом в страсну середу на Елеонській горі. Звичайно Христос проповідував людям, але в цьому випадку Він навчав тільки апостолів.

 

Оливна гора є найвища гора в Юдеї. З цієї гори було прекрасно видно увесь Єрусалим. З вершини гори було видно червоне море. Оливна гора знаходиться на схід від Єрусалиму на віддаль ходьби суботнього дня. В суботу юдеям можна було пройти не більше як дві тисячі кроків, що приблизно рівняється одній милі. Багато важливих подій у Новому Заповіті відбувалися на горі або внизу гори.


Parable of the Talents - 09/10/18

Oftentimes, especially during hard economic times, a question is raised by some about inequality of material possessions between people, and whether wealth should be redistributed in some fair fashion. On the other hand, some are wondering whether able but idle people already get more than they deserve. The Parable of the Talents gives us a perspective that helps us to put us on the right side of those issues.


Запрошені та не йдуть - 08/29/18

Сьогодні ми з вами у євангелії, записаній святим апостолом і євангелістом Матвієм, чули притчу про весільний бенкет. У давнину, коли цар влаштовував весільний бенкет для свого сина. це була подія, до якої ретельно готувалися. Готувалася особливо вишукана їжа і напитки. Це була подія суспільна і державна, яка стосувалася всіх людей. Бути присутнім на весіллі у царського сина було надзвичайно великою честю, не тільки тому, що людина опинялася серед розкішного бенкету, але й тому, що бути запрошеним царем, це саме по собі вже велика честь.


Parable of the Marriage Feast - 08/29/18

Each of us views his world through his own lens - sometimes clear, other times foggy, or rose-colored. For me, since I’ve begun work on Orthodox Stewardship, I’ve begun to see a lot of things in terms of stewardship, most notably the passages of Holy Scripture. If you ask whether the idea of stewardship shows up in the Bible, I would say, “It’s everywhere.” In fact, I’ve wanted to compile some short homilies on how stewardship shows up in the regular Sunday readings, so this is a great opportunity to start!


The Feast of the Transfiguration! - 08/12/18

In the biblical narratives of our Lord's Transfiguration it is easy to discern different points of inclusion and emphasis peculiar to each writer. Only Luke, for instance, mentions that Jesus was praying was He was transfigured, and only Matthew remarks that the disciples "fell on their faces."


OrthoAnalytika!
Weekly reflections by Rev. Fr. Anthony Perkins, pastor of St. Michael Ukrainian Orthodox Church in Woonsocket, RI. Click here>
See Also:

Strategic Plan

Prayer Books
Prayer Books
Prayer Book
Prayer Book

Mailing Address
Ukrainian Orthodox Church of the USA
P.O. Box 495
South Bound Brook, NJ 08880

Offices:
Ukrainian Orthodox Church of the USA
Metropolia Center
135 Davidson Avenue
Somerset, NJ 08873