Significance of the Days of Holy Week
Significance of the Days of Holy Week
Із 29 квітня до 4 травня ми згадуємо останні дні земного життя Христа Спасителя: Його страждання, смерть і погребіння. (Слово «страсті» церковнослов’янською означає «страждання»).
 

Усі дні цього Страсного тижня (Страсної седмиці) називаються «Великими» – Великий понеділок, Великий вівторок і т. д. Через особливе значення і велич духовних спогадів та богослужінь Страсний тиждень не включено в богослужбове коло Великого посту, а стоїть окремо – як перехід від Чотиридесятниці до Світлого Христового Воскресіння. А ще Страсний тиждень особливий тим, що він найстрогіший. Православні християни замислюються над страстями Ісуса Христа і готуються до зустрічі з Ним. Під час відправ молитви скеровано на страждання і терпіння Спасителя. Тож розглянемо його більш детально.

У Великий понеділок Церква згадує старозавітного патріарха Йосипа, якого заздрісні брати продали в Єгипет, сказавши батькові, що його розірвали звірі. Поміркований Йосиф розглядається як прообраз зрадженого Христа. Також прообразне значення життя Йосифа в тому, що він був відданий братами на смерть, але Бог зробив так, що під час голоду Йосиф порятував своїх батька і братів од смерті. Також і Господь Ісус Христос був відданий людьми на смерть, але завдяки Його воскресінню ми звільняємося від рабства гріха та смерті.

Крім того, в цей день згадується безплідна смоківниця, якій Господь наказав засохнути. Вона є символом лицемірних фарисеїв та всіх, у кому, незважаючи на зовнішню побожність, Бог не знаходить справжніх плодів віри й благочестя, а тільки лицемірну тінь Закону. До безплідної, засохлої смоківниці буває подібна і всяка душа людська, якщо не приносить духовних плодів – істинного покаяння, віри, молитви й добрих справ.

У Великий вівторок згадується викриття Господом книжників і фарисеїв, Його розмови і притчі, сказані цього дня в Єрусалимському храмі: про податок кесарю, про воскресіння мертвих, про Страшний суд і кінець світу, притчі про десять дів і таланти. У притчах зображається неочікуване пришестя Господа (про десять дів) і праведність суду Божого (про таланти).

У Велику середу – день віддання Ісуса на страждання і смерть. Згадується євангельська подія: коли рада первосвященників і книжників уже вирішила взяти Христа і вбити Його, в селищі Вифанія у домі Симона прокаженого, де зупинився в ніч на середу Ісус, одна грішниця вилила дорогоцінне миро Йому на голову. Тут же в душі Юди народився намір видати беззаконній раді Вчителя. Тому в богослужіннях середи прославляється вчинок «грішниці» та засуджується зрада Юди.

Особливості богослужіння перших трьох днів Страсного тижня такі: на Утрені, після шестипсалмія та «Алилуя», співається тропар: «Ось жених гряде опівночі…», а після канону співається: «Чертог Твій бачу, Спасе мій…». Протягом усіх трьох днів служиться Літургія Ранішосвячених Дарів із читанням Євангелія.

Особливо зворушливі споминами, молитвами і піснеспівами останні три дні Страсної седмиці.

У Страсний четвер згадуються чотири важливі події з життя Спасителя: Тайна вечеря, на якій Господь установив новозавітне Таїнство Євхаристії – причастя Його Тіла і Крові; вмивання ніг ученикам на знак глибокого смирення і любові до них, а також як повчання всім християнам не шукати влади один над одним, а слугувати один одному; молитва в саду Гефсиманському; зрада Христа Юдою. В цей день під час Літургії буває багато причасників, а також приготовляються Святі Дари для зберігання – на потребу причастити хворих. На Утрені після шестипсалмія та «Алилуя» співається тропар: «Коли славні ученики умиванням ніг на вечері просвіщалися…». Увечері відбувається богослужіння, під час якого читають 12 уривків з Євангелія про страсті Христові. Миряни стоять із запаленими свічками, показуючи цим, з одного боку, що слава і велич не покинули Господа й під час Його страждань, а з іншого – гарячу любов до Спасителя.

Страсний четвер також називають «Чистим», бо з цього дня починаються особливі приготування до святкування Пасхи: віряни прибирають свої домівки, починають пекти паски та фарбувати крашанки.

У Велику п’ятницю Церква згадує неправедне осудження синедріоном і Пилатом Господа Ісуса Христа, Його страждання, розп’яття на хресті, смерть і погребіння, зішестя в ад для сповіщення там перемоги над смертю і визволення душ, які з вірою чекали Його пришестя, а також уведення розбійника в Рай. Цього дня, який є особливо строгим постовим днем року, віряни, за змогою, намагаються не споживати їжі. Літургія не звершується, бо в цей день Сам Господь приніс Себе у жертву, а читаються царські часи. Після полудня у храмах урочисто виносять для вшанування плащаницю. Вечірня відправляється на спомин про зняття з хреста тіла Христового і Його поховання. На Вечірні, при співанні тропаря «Благообразний Йосиф, з древа знявши пречисте Тіло Твоє…», священнослужителі піднімають плащаницю з престолу, немов із Голгофи, і виносять її з вівтаря на середину храму. Плащаниця кладеться на особливо приготовленому столі. Потім священнослужителі й усі віряни вклоняються їй.

Богослужіння Великої суботи присвячено спомину про перебування Ісуса Христа «у гробі тілом, у пеклі душею як Бог, у раю ж з розбійником, і на Престолі був Ти, Христе, з Отцем і Духом, все наповняючи, Неописанний» і, нарешті, про воскресіння Спасителя з гробу.

Під час Страсного тижня християнам потрібно, наскільки є можливість, дотримуватися строгого посту «заради страстей Христових», які Він перетерпів за гріхи людства. Також цієї седмиці православні християни, які у Великий піст не сповідалися й не причастилися, можуть це зробити в будь-який день (окрім п’ятниці).

Джерело: Духовний Фронт України

Share This:< PreviousNext >
You might also like:

Strategic Plan

image
image
Prayer Books
Prayer Books
Calendar 2024
Calendar 2024
Prayer Book
Prayer Book

  

Recent Galleries
Metropolia
Directories
Institutions
Organizations

Mailing Address
Ukrainian Orthodox Church of the USA
P.O. Box 495
South Bound Brook, NJ 08880

Offices:
Ukrainian Orthodox Church of the USA
Metropolia Center
135 Davidson Avenue
Somerset, NJ 08873